Filtreler
Filtre :
Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
Filtrele

GUAJ BOYA NEDİR?

Guaj boyalar kullanım biçimine göre sulu boya ile benzer özellikler taşıyan bir boya türüdür. Su ile seyreltilebilir guaj boyalar çok farklı renk alaşımları ile estetik guaj boya resim çalışması yapmanıza imkan tanır. İçerisindeki renk pigmentleri Arap zamkı ve Öküz ödünün tutkal görevi gören yapılarıyla birleşince ortaya kaliteli resimler çıkmaktadır.
Guaj boyalar opaktır yani saydam ve şeffaf bir yapısı yoktur. Bu nedenle de ışığı geçirmeyen özelliği ile guaj boyalar hem profesyonel ressamlar tarafından hem de resme başlangıç yapanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Guaj boyalar aynı yağlı boyalar gibi tuval ve kağıt üzerinde katmanlar halinde kalabilir. Ayrıca guaj boyalar bütün boya çeşitlerinden aldığı özelliklerle kozmopolit bir boya çeşiti olarak bilinmektedir. 
Guaj boyalar kuruduklarında mat ve opak  bir görünüm sergilerler. Guaj boyaların kapatıcı özelliği de bulunmasının yanı sıra yağlı boyalara oranla daha hızlı bir şekilde kurumaktadır. Boya türleri içerisinde guaj boyalar en fazla sulu boya ile benzerlik göstermektedirler. Sulu boyada olduğu gibi guaj boya renkleri de birbiriyle karıştırılarak yeni renkler elde edilebilir.

Guaj Boya Fiyatları Nasıldır?

Guaj boya fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Guaj boyanın kalitesi, markası, boyutu, cinsi ve çeşitleri guaj boyanın fiyatını da doğrudan etkilemektedir. Ayrıca tek tek satılan guaj boya fiyatları ile set halinde satılan guaj boya fiyatları da birbirinden farklı olmaktadır. 
Guaj boya fiyatları ortalama 10 TL ile 250 TL arasında değişiklik göstermektedir. Öte yandan set halinde satılan guaj boya fiyatları da setin içerisindeki boya sayısı ile doğrudan ilişkilidir. 12’li guaj boya set fiyatları da 250 TL ile 1000 TL arasında değişiklik gösterir.

Guaj Boya Nasıl Kullanılır?

Guaj boya kullanmak oldukça kolaydır. Fakat gerekli olan guaj boya malzemeleri eksik ise guaj boya çalışması yapmanız biraz zorlaşabilir. Her şeyden önce guaj boya seti, guaj boya fırçası, guaj boya vernik, guaj boya paleti, guaj boya tuvali, guaj boya defter ve kağıtlar ile son olarak guaj boya yardımcı gereçler bulunmalıdır.
Guaj boya kullanımında fazlasıyla dikkatli olunmalıdır. Zaman ve ölçüleriniz yerinde olmazsa guaj boya resim çalışmanız yarıda kalabilir, sekteye uğrayabilir ve hatta renkler birbirine karışarak istemediğiniz durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle fırça kullanımına da dikkat etmelisiniz. 
Guaj boya kullanırken fırçanın aynı anda farklı farklı renklerle temasını engellemelisiniz. Her seferinde farklı bir boyaya daldırırken su ile yıkayıp temizlemelisiniz. Guaj boya çalışması yaptığınız tuvalde ufak hatalarınızı guaj boya ile örtebilirsiniz. Guaj boyalar da yağlı boyalar gibi kuruduğunda renk değişimi oluşabilir. Bu bir problem değil aksine boyanın doğal olması ile ilgilidir. 

Guaj Boya Seti Nedir?

Guaj boyalar tek tek satılabildikleri gibi set halinde de satılabilmektedir. Özellikle de resim sanatına başlangıç yapanlar ve profesyonel anlamda resim yapan ressamların sıklıkla guaj boya seti kullandıkları bilinir. Bunun da esas sebebi hem birçok rengi bulundurabilmek hem de maliyet açısından daha ekonomik hale getirmektir.
Guaj boya setleri genel olarak 6’lı guaj boya seti, 12’li guaj boya seti, 14’lü guaj boya seti, 16’lı guaj boya seti, 24’lü guaj boya seti ve 48’li guaj boya setleri sıklıkla tercih edilen setlerdir.
En iyi guaj boya seti uzmanlaşmış ressamlar tarafından yoğunlukla kullanılmaktadır. Kimi usta ressamlar ana ve birkaç aa renk ile birçok rengi elde ettiklerinden ötürü guaj boya setine ihtiyaç duymazlar. Eşsiz guaj boya çalışmalarına imza atmak istiyorsanız kendi renklerinizi yaratabilirsiniz.
Guaj boya setleri ile en güzel manzara, portre ve kübik guaj boya çalışmaları yapabilirsiniz.