Filtreler
Filtre :
Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.
Filtrele

FIXATIVE NEDİR?

Fixative koruyucu bir vernik çeşidi olarak öne çıkmaktadır. Toz pasteller yani soft pastellerin, kara kalem çalışmalarının ve füzen çizimlerinin yüzey ile tutunmasını sağlayan, çatlamasını ve sararmasını da engelleyen kimyasal bir koruyucu sıvıdır. Genel olarak sprey şeklinde püskürtülerek uygulanmaktadır.Ancak sıvı olarak da satılıp sürülerek de uygulanabilir.  
Fixativeler yani fiksatifler pastel boya çalışmaların renklerinde bir değişim yaratmaz. Tek bir görevi vardır değişimi engelleyecek koruyuculuğu sağlamaktadır. Fiksatifler sararmalara karşı en güçlü vernik çeşitidir. Öte yandan ebru sanatında da sıklıkla kullanılır. 
Fixativeler pastel boyaların zeminle bütünleşmesini sağlar. Reçine ve ethanol gibi kimyasallardan oluşan fiksatifler renksizdir ve hızlıca kuruma özelliğine sahiptir. Koruma özelliği gösteren solmayı engelleyen bir yapısı vardır. 
Bazı ressamlar tuvallerinde doğal bir beyaz yaratma çabasındadırlar Tuvaldeki doğal beyazı yaratmanın en kolay yolu ise fixative kullanmaktır. Fixativeler istenildiğinde rahatlıkla çıkarılırlar. Fixativeler uygulandıkları zemin ve yüzeylerde saydam bir tabaka yaratırlar.

Fixative Fiyatları

Fixative resim sanatı için oldukça önemli bir malzemedir. Hemen hemen her bütçeye uygun fixativeler bulunmakla birlikte olabildiğince kaliteli fiksatiflerin tercih edilmesi şiddetle tavsiye edilir. Fixative fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Fiksatif fiyatlarının değişmesine sebep olan faktörler ise şöyle sıralanabilir: marka, kalite, sprey ya da sıvı halinde olması, gramajı, boyut ve ebatı, model ve cinsi fiksatif fiyatlarını doğruda etkilemektedir.
Diğer yandan fiksatif fiyatlarını en fazla etkileyen faktör marka faktörüdür. Kalite marka ile açığa çıkabilir. Dolayısıyla fiksatif fiyatlarının değişiminde fixative markaları önemli rol oynamaktadır.

Vernik Nedir?

Pastel boya vernikler pastel boya çalışmalarının dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca pastel boya verniği suyun geçmesini de engellemektedir. Latekse benzer bir rengi bulunmaktadır. Fakat pastel boya verniği kuruduğunda saydamlık özelliğini yansıtır. Kimyasal olarak içerisinde renksiz reçineler bulunmaktadır.
Pastel boya verniği koruma yaratmasının ötesinde pastel boya resimlere parlaklık özelliği de kazandırır. Öte yandan pastel boya vernikler pastel boya resminin doğal dokusuna ve rengine zarar vermez. 
Pastel boya verniklerin en önemli özelliği hızlı kuruma özelliği göstermeleridir. Nitekim sürüldükten 30 dakika içinde kuruma başlar ve kurumanın tamamlanması 6 saati bulmaktadır. Ancak pastel boya çalışması bitmeden pastel vernikler uygulanmamalıdır. Vernikleme işlemi her zaman uygulamanın sonunda yapılmalıdır. 

Vernik Fiyatları Nasıldır?

Vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle de fırça ile sürülen verniklerle sprey biçimindeki verniklerin fiyatları dahi birbirinden farklıdır. En nihayetinde vernik fiyatlarını etkileyen faktörler göz önünde bulundurulduğunda marka, kalite, çeşit ve modeller ön plana çıkmaktadır.
Vernik fiyatları ortalama olarak 35 TL ile 140 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu noktada fiyatların belirlenmesinde marka ve verniklerin ebatları etkili olmaktadır. Pastel boya vernik fiyatları ve çeşitleri de farklı fiyat seçeneklerine sahiptir. Pastel boya vernik fiyatları ortalama 45 TL ile 75 TL arasında farklılık göstermektedir. 

Fixative (Fiksatif) ve Vernik Markaları Nelerdir?

Fixative ve vernik markaları çok çeşitlidir. Bu markaları sıralarsak karşımıza 4 önemli marka çıkmaktadır. Bunlar; Artdeco fixative ve vernik, Koh-ı Noor fixative ve vernik, Lascaux fixative ve vernik ile Talens fixative ve Talens vernik markaları sıklıkla kullanılmaktadır.
Profesyonel ressamlar ve öğrenciler sıklıkla fixative ve vernik markalarına ihtiyaç duymakta ve kullanmaktadırlar. En fazla tercih edilen fiksatifler Koh-ı Noor fixativelerdir.