Filtreler
Filtre :
Sıralama seçin
Toplam 487 ürün görüntüleniyor.
Filtrele

Kilden yapılan çini, tabak, çanak, fincan, vazo gibi şeylere denir. Bunlar elde veya makinede biçimlendirildikten sonra, sertleştirmek için özel fırınlarda pişirilir. Seramik, bu işte kullanılan hamurun cinsine göre belli başlı iki gruba ayrılır:

Gözenekli seramik, içlerine konulan sıvıları sızdırırlar.

Gözeneksiz seramik (pekez), tıkız hamurdan yapılan pekezler ise yüksek ısıda pişirildiklerinden sıvıları sızdırmazlar.

Seramiklerin ham maddesi olan kil, kimyasal bakımdan bir alümin silikattır. Belli başlı seramikler şunlardır: Fayans, majolika, sağır porselen (gres), çanak çömlek (poteri) ve porselen.

Seramik Sanat Tarihi

Köy evlerinden saraylara ve sergi salonlarına kadar uzanan seramiğin tarihi, uygarlık tarihi kadar eskidir. İlk seramiğin M.Ö 6000 yılında Anadolu’da üretildiği bilinmektedir. Çatalhöyük’teki kazılarda elde edilen seramik parçaları, aradan geçen 8000 yıl boyunca bozulmadan, günümüze ulaşmıştır. Bugün arkeologlar için, insanlık tarihi ile ilgili bilgilerin en önemli kaynakları da, seramik buluntularıdır. Binlerce asır bozulmadan günümüze gelen seramikler üzerindeki yazı, resim ve semboller sayesinde, geçmiş uygarlıkların yaşam tarzları ve kültürleri hakkında bilgi edinmek mümkündür.