Filtreler
Filtre :
Sıralama seçin
Toplam 28 ürün görüntüleniyor.
Filtrele

AKRİLİK VERNİK NEDİR?

Akrilik esaslı renk, parlaklık ve ultraviyole ışınlarına karşı dirençli, darbelere karşı aşınmayan, yüksek yapışma gücüne sahip, bazı kimyasal maddelerle ve sertleştiricilerle birleştirilip kürlenen parlak, canlı ve şeffaf bir akrilik verniktir.

Akrilik vernik, akrilik boyaların cilalanması işleminde kullanılan bir vernik çeşididir. Akrilik vernikler kendi içerisinde iki türdedir. Fırça ile uygulanan akrilik vernik ve sprey ile uygulanan akrilik vernik…Bu noktada hangisini seçmeniz gerektiğine siz karar vermelisiniz. 

Akrilik boyaların çok çeşitli olduğu önceden belirtmiştik. Akrilik vernikler de akrilik boyalar gibi çok çeşitlidir. Bu noktada hangi yüzeye uygulayacağınız akrilik verniğin de çeşidini de belirliyor. 

Akrilik boyayı ahşap üzerine uyguladıktan sonra kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra cilalanması ve parlaklığının artırılması ya da mat görünümünün daha iyi olmasını sağlamak için akrilik vernik uygulanır.

Akrilik vernikler mat-yarı mat- parlak olmak üzere üç farklı çeşittedir. Golden, Lascaux, Old Holland, Pebeo, S.T. Petersburg, Vallejo ve Winsor & Newton marka akrilik vernikler en çok kullanılan akrilik vernik markalarıdır.

Akrilik Vernik Sprey Nedir?

Akrilik verniklerin farklı türde uygulanabildiği ve bunların fırça ve sprey olarak ikiye ayrıldığını dile getirmiştik. Akrilik vernik spreyler temel olarak akrilik esaslıdır. Fırça ile uygulanan akrilik verniklere göre iki kat kuruma hızına sahiptir. Uygulandığı zeminde görünmeyen bir koruma kalkanı oluşturur. Bu kalkan her türlü dış etkenlere ve suya karşı korunaklı ve dirençlidir. 

Akrilik verniğin tipine göre yüzey parlak, mat ya da yarı-mat görünümünde olabilir. Ancak verniğin sağladığı en önemli avantaj aşınma, kırılma, çatlama, sararma ve neme karşı yüzeyinizi korur. 

Uygulamaya geçmeden önce akrilik sprey boya kutusu 2-3 dakika boyunca çalkalanmalıdır. Uygulanmak istenen yüzeye doğru 30 cm uzaklıktan püskürtülür. Bir kat akrilik vernik uygulandıktan sonra 30 dakika kuruması beklenir. Ardından ikinci kat akrilik vernik işlemi uygulanır. 

Akrilik vernik spreyler de aynı akrilik boyalar gibi her türlü yüzeye uygulanabilir. Ahşap, kağıt, seramik, plastik, taş beton, cam, metal ve porselen yüzeylerde kolaylıkla uygulanmaktadır. Zor hava koşullarına karşı oldukça dirençlidir.

Akrilik Vernik Fiyatları

Akrilik vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Akrilik verniğin fiyat değişkenliğinin sebebi marka, boyut ve mililitresidir. Vallejo akrilik vernik fiyatları daha ekonomik iken ; Lascaux akrilik vernik fiyatları daha maliyetli olabilmektedir. Ancak şunu açıkça belirtmek gerekir ki hemen hemen her bütçeye uygun akrilik vernikler bulunmaktadır.

Su Bazlı Akrilik Vernik

Su bazlı akrilik vernik, su içinde yani akrilik polimer emülsiyonu içinde oluşur. Su buharlaştıkça vernik daha kaliteli hale gelir. Yüksek düzeyde koruma sağlamakta ve yüzeye canlılık katmaktadır.Su bazlı akrilik boyanın da mat-yarı mat ve parlak görünümlü versiyonları bulunmaktadır.

Su bazlı akrilik vernik bazı durumlarda koruma niteliği taşısa da kimi durumlarda yüzeye estetik bir görünüm kazandırmak için de kullanılmaktadır. Su bazlı akrilik verniğin de iki kat şeklinde uygulanması tavsiye edilir. Su bazlı akrilik vernikler uygulandığı zeminde suya karşı da dayanıklılık gösterir. 

Su bazlı akrilik vernikler uygulandığı yüzeyde kaygan bir hal aldığı için temizlemesi de oldukça pratiktir. Su bazlı akrilik vernikler diğer akrilik vernik türlerine göre çok daha hızlı kurumakta ve daha az koku salımı yapmaktadır.

Verniklerin tümünde VOC bulunmaktadır. VOC, uçucu organik maddenin kısaltılmasıdır. VOC, insan sağlığını ve çevreyi tehdit eden bir kimyasaldır. Su bazlı akrilik verniklerde VOC oldukça sınırlıdır. Bu durum da su bazlı akrilik verniklerin doğa dostu ürünler olduğunu ortaya koymaktadır.

Akrilik Vernik Nasıl Uygulanır?

Her şey önce akrilik verniğin uygulanacağı zeminin ya da yüzeyin temiz olması gerekmektedir. Temiz değilse kir ve tozlardan arındırılmalıdır. Ardından akrilik boya uygulaması yapılmışsa akrilik vernik uygulaması yapılabilir. Ancak akrilik boya uygulaması yapılmamışsa önce akrilik boya uygulaması yapılmalıdır. 

Akrilik boya işleminin ardından zeminin kuruması ve mümkünse bir gün beklenilmesi tavsiye edilir. Zemin kurumadan akrilik vernik uygulaması yapılmamalıdır. Akrilik vernik iki biçimde yüzeye uygulanabilir. Bunlardan birincisi fırça ile vernik uygulaması; ikincisi ise sprey akrilik vernik uygulaması. 

Hangisini kullanırsanız kullanın dikkat etmeniz gereken akrilik verniği eşit bir biçimde yüzeye yedirmenizdir. Hatta akrilik verniği iki kat sürmeniz yüzeyin kullanım ömrünü de uzatacaktır.

Akrilik Vernik Nerelerde Kullanılır?

Akrilik vernik, akrilik boyanın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Akrilik vernik, iç ve dış mekanlarda, cam, ahşap, plastik, porselen, seramik, kağıt, tuval ve karton sanayisinde kullanılmaktadır. Ayrıca akrilik vernikler, otomobil sanayisi, mobilya sanayisi, plastik sanayi, makina ve endüstri sanayisinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Dolayısıyla akrilik verniğin kullanım alanı çok çeşitlidir.

YAĞLI BOYA VERNİK

Yağlı boya çalışması bittikten sonra az da olsa kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi sonlandığında yağlı boya vernik uygulanır. Vernik uygulanmasının esas nedeni ise yağlı boya resmin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamak ve yağlı boya çalışmasının daha parlak görünmesini sağlamaktır. 

Yağlı boya vernikler şeffaf görünümü sayesinde uygulandığı zeminlerde doğallığı sağlamaktadır. Yağlı boya vernikler toplamda üç çeşittir. Bunlar;

Mat Yağlı Boya Vernikler:

Mat yağlı boya vernikler çok canlı ve parlak görünen yağlı boya çalışmalarınızı biraz daha matlaştırmak ve koruyucu bir görev üstlenmek için kullanılırlar. 

Parlak Yağlı Boya Vernikler:

Parlak yağlı boya vernikler ise mat görünüme sahip yağlı boya çalışmalarınızın daha canlı, parlak ve estetik görünmesini sağlamaktadır.

Satin Yağlı Boya Vernikler:

Satin yağlı boya vernikler ise yağlı boya çalışmaların matlık ve parlaklık durumlarını etkilemeden sadece koruyucu nitelik taşıyan verniklerdir.

Yağlı boya verniklerin her biri yağlı boya çalışmasını darbelere ve aşınmalara karşı koruyan nitelikler taşır.

Öte yandan yağlı boya sprey vernikler de sıklıkla kullanılan yağlı boya malzemelerindendir. Yağlı  boya sprey vernik kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yağlı boya spreyin eşit bir biçimde püskürtülmesidir. 

Yağlı boya vernik uygulanmadan önce vernik uygulanacak olan zeminin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Tozlu, kirli ve pürüzlü zeminlerde yağlı boya vernik uygulama işlemi sekteye uğrayabilir.

SULUBOYA VERNİK NEDİR?

Suluboya resimlerin uzun yıllar boyunca korunmasını sağlayan ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde aktarılmasına olanak tanıyan, darbe ve aşınmalara karşı koruyan sıvı malzemeye suluboya vernik denir. Suluboya vernikler resimlerin korunmasını sağladığı gibi parlaklığını da arttıran bir özelliğe sahiptir. 
Suluboya vernik, profesyonel anlamda resim yapan ressamların da resim sanatına yeni adım atmış olan amatör ressamların da sıklıkla kullandığı malzemelerden birisidir. Suluboya vernikler fırça ile uygulanabildiği gibi sprey biçiminde de uygulanabilmektedir. Fakat sprey suluboya vernikler uygulanırken bütün zemine eşit bir şekilde uygulanmasına dikkat edilmelidir. 
Öte yandan suluboya verniklerin kullanım alanları sadece resimlere yönelik uygulanmaz. Suluboyaların uygulandığı ahşap ve porselen malzemelerde de suluboya vernikler sıklıkla kullanılmaktadır.
Suluboya vernikler ultraviyole ışınlarına karışı koruyucudur. Genel fiksatif özelliğe sahip olan suluboya vernikler uygulandıktan kısa süre sonra kurur, sararmaz ve bir bozulma gerçekleşmez. Elastik özelliği sayesinde parlak görünümünü de yansıtır.

Suluboya Vernik Fiyatları

Suluboya vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Suluboya verniğin markası, kalitesi, ebatı, ağırlığı ve cinsi fiyatı doğrudan etkileyen sebeplerdendir. Suluboya vernik fiyatları ile sprey olarak satılan suluboya vernik fiyatları arasında da bir farklılık bulunmaktadır. 
Suluboya vernik fiyatları ortalama 75 TL ile 120 TL arasında farklılık göstermektedir. Elbette ki ortalama fiyat olarak dile getirdiğimiz fiyatlar ürünlerin kalitesi, markası ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Suluboya Vernik Çeşitleri Nelerdir?

Suluboya vernik çeşitleri genel hatlarıyla iki kısımda ele alınabilir. Bunlardan birincisi fırça ile uygulanan suluboya verniği; ikincisi ise sprey suluboya vernikleridir. İkisi arasındaki en önemli fark uygulama biçimidir. Biri fırça ile her alana sürülerek uygulanır; diğeri ise sprey başlığı ile püskürtülerek uygulanır.

Suluboya Vernik Markaları Nelerdir?

Suluboya vernik markaları çeşitlilik göstermektedir. En fazla talep gören, tercih edilen suluboya vernik markaları ise şunlardır: Talens suluboya vernikler, Schmincke suluboya vernikler ve Artdeco suluboya verniklerdir.  
Suluboya vernik markaları arasında mutlak bir kalite farkı olsa dahi, genel anlamda saydığımız suluboya vernikleri belirli bir standartın üstündedir. Dolayısıyla uyguladığınız zeminde başarılı sonuçlar almanız kaçınılmazdır.

GUAJ BOYA VERNİĞİ NEDİR?

Guaj boya resim çalışmaları oldukça pratiktir. Fakat pratik olduğu kadar da dikkat isteyen bir çalışmayı zorunlu kılmaktadır. Guaj boya verniği ise guaj boya resim çalışması yapıldıktan sonra guaj boya resmin daha korunaklı, daha parlak ya da mat ve darbelere karşı güçlü olmasını sağlayan sıvılardır. 
Guaj boya resim vernikleri çok çeşitli yapıdadır. Ancak guaj verniklerin en önemli varlık sebepleri koruma amaçlıdır. Çünkü guaj boyalar da yağlı boyalar gibi geç kurumaktadır. Geç kuruyan boyaların taşıdığı en önemli risk dış etkenlerden kolaylıkla etkileniyor olmalarıdır. Dolayısıyla hem dış etkenlerden korunabilmesi hem de kullanım ömrünü uzatmak için guaj boya verniklerin kullanılması tavsiye edilir. 

Guaj Boya Vernik Fiyatları Nasıldır?

Guaj boya vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Guaj boya verniğin markası, kalitesi, çeşidi, model ve cinsi guaj boya verniklerin fiyatlarını hem etkilemekte hem de değiştirmektedir.
Guaj boya fiyatlarında bir diğer değişken ise guaj boya verniğin kullanım amacına göre çeşitleridir. Guaj boya sprey verniklerle; guaj boya rötuş verniklerin fiyatları birbirinden farklı olmaktadır.
Guaj boya verniklerin fiyatları ortalama olarak 45 TL ile 75 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Öte yandan set halinde satılan guaj boya verniklerin fiyatları da set içerisindeki guaj boya vernik sayısına göre farklılaşmaktadır.       

Guaj Boya Vernik Çeşitleri Nelerdir?

Guaj boya vernikler temelde iki çeşittir. Bunlardan birincisi fırça ile uygulanan guaj boya vernikler; ikincisi ise sprey biçiminde uygulanan guaj boya verniklerdir. Ancak geniş bir ayrım yapıldığında guaj boya vernik çeşitleri birçok farklı gruba ayrılmaktadır.
Mat guaj resim verniği, koruyucu sprey guaj boya verniği, sprey guaj boya damar verniği, sprey rötuş guaj boya verniği, parlak guaj boya verniği ve çok amaçlı sprey guaj boya verniği öne çıkan vernik çeşitleridir.
Damar Guaj Boya Vernik:
Yağlı boya ve guaj boya resim çalışmalarında kullanılan yoğun parlaklıkta sarı bir verniktir. Zaman içerisinde yıpranmaya karşı olarak terebentin sıvısı ile temizlenebilir. Pratik bir şekilde hazırlanıp kullanıma uygun hale gelen vernikler ressamların sıklıkla kullandığı vernik türlerindendir. Damar guaj boya vernikleri çok hızlı kurur ve boyanın kurumadan kullanılması tercih edilmez. Nemli ve soğuk ortamlarda kullanılmaz.
Rötuş Guaj Boya Vernik:
Rötuş guaj boya vernikleri geçiş sürec koruma vernikleridir. Yani kuruma işlemi tamamlanmadan guaj boya resim çalışmasının zarar görmemesi için kullanılan verniklerdir. Geçici guaj boya verniği de denebilir. 
Genel olarak beyaz ispirto ile temizlenebilir ve hızlı kuruma özelliğine sahiptir.
Parlak Guaj Boya Vernik:
Guaj boyaların kapatıcı özelliğinin olduğunu söylemiştik. Parlak guaj boya vernikleri de ultraviyole ışınlarına dayanıklılık gösterir. Profesyonel ressamlar ve resim sanatına yeni başlangıç yapanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Parlak guaj boya vernikleri çatlama, kırılma, sararma ve çökme yapmaz. Son derece hızlı kuruma özelliğine sahiptir.
Mat Guaj Boya Vernik:
Ultraviyole ışınlarına karşı oldukça dayanıklı bir vernik türüdür. Medyum olarak kullananlar olmasına rağmen mat guaj boya vernikleri sadece vernik olarak kullanılmalıdır. Terebentinle temizlenebilir ve tamamen çıkarılabilir. Boya kurumadan uygulanmamalıdır.

Guaj Boya Vernik Nasıl Uygulanır?

Guaj boya vernikleri kullanılırken dikkat edilmesi gereken ilk konu guaj boya çalışmanın kurumuş olmasıdır. Kuru olmayan guaj boya çalışmalarında vernik uygulaması başarısızlıkla sonuçlanabilir. Kurumayan guaj boya üstüne yapılan guaj vernik guaj boya resim çalışmasını çatlatır ve yakabilir. 
Guaj boya yardımcılarından haşhaş yağını kullanarak resim yaptıysanız yukarıdaki riski bir kat daha arttırmış olursunuz. Vernik uygulamasında terebentin ve dammar sakızı oldukça önemlidir. Terebentin ile verniklerin yapısı belirlenir. Dolayısıyla ara vernik de yapılsa; klasik vernik uygulaması da yapılsa terebentin daima önemini korur.
Reçineli vernik uygulaması yapılmak istenirse öncelikle dammar verniğinden daha kalın olacağı iyi bilinmelidir. Kalın vernik istenilen bir durum değildir. Dolayısıyla vernikleriniz ne kadar ince olursa o kadar kaliteli çalışmalara imzanızı atarsınız. Reçineli vernikte reçine le terebentin karıştırılır. Fakat terebentin oranı dammar verniklere göre daha azdır. 
Guaj  boya çalışması yaparken ara vermek zorunda kaldığınızı düşünün. Bir hafta ara verdiğiniz guaj boya çalışmasında ilk vurduğunuz boya ile ikinci vuracağınız boya arasında ara verniği vurulur. Ara verniği kaynaşmayı sağlamaktadır.

Guaj Boya Vernik Markaları Nelerdir?

Guaj boya vernik markalarına bakıldığında temelde iki markanın öne çıktığını söylemek mümkündür. Bunlardan birincisi Talens guaj boya verniği; diğeri ise Pebeo guaj boya verniğidir.
Profesyonel ressamlar tarafından sıklıkla kullanılan guaj boya vernik markası kuşkusuz Talens markasıdır. 

FIXATIVE NEDİR?

Fixative koruyucu bir vernik çeşidi olarak öne çıkmaktadır. Toz pasteller yani soft pastellerin, kara kalem çalışmalarının ve füzen çizimlerinin yüzey ile tutunmasını sağlayan, çatlamasını ve sararmasını da engelleyen kimyasal bir koruyucu sıvıdır. Genel olarak sprey şeklinde püskürtülerek uygulanmaktadır.Ancak sıvı olarak da satılıp sürülerek de uygulanabilir.  
Fixativeler yani fiksatifler pastel boya çalışmaların renklerinde bir değişim yaratmaz. Tek bir görevi vardır değişimi engelleyecek koruyuculuğu sağlamaktadır. Fiksatifler sararmalara karşı en güçlü vernik çeşitidir. Öte yandan ebru sanatında da sıklıkla kullanılır. 
Fixativeler pastel boyaların zeminle bütünleşmesini sağlar. Reçine ve ethanol gibi kimyasallardan oluşan fiksatifler renksizdir ve hızlıca kuruma özelliğine sahiptir. Koruma özelliği gösteren solmayı engelleyen bir yapısı vardır. 
Bazı ressamlar tuvallerinde doğal bir beyaz yaratma çabasındadırlar Tuvaldeki doğal beyazı yaratmanın en kolay yolu ise fixative kullanmaktır. Fixativeler istenildiğinde rahatlıkla çıkarılırlar. Fixativeler uygulandıkları zemin ve yüzeylerde saydam bir tabaka yaratırlar.

Fixative Fiyatları

Fixative resim sanatı için oldukça önemli bir malzemedir. Hemen hemen her bütçeye uygun fixativeler bulunmakla birlikte olabildiğince kaliteli fiksatiflerin tercih edilmesi şiddetle tavsiye edilir. Fixative fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Fiksatif fiyatlarının değişmesine sebep olan faktörler ise şöyle sıralanabilir: marka, kalite, sprey ya da sıvı halinde olması, gramajı, boyut ve ebatı, model ve cinsi fiksatif fiyatlarını doğruda etkilemektedir.
Diğer yandan fiksatif fiyatlarını en fazla etkileyen faktör marka faktörüdür. Kalite marka ile açığa çıkabilir. Dolayısıyla fiksatif fiyatlarının değişiminde fixative markaları önemli rol oynamaktadır.

Vernik Nedir?

Pastel boya vernikler pastel boya çalışmalarının dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca pastel boya verniği suyun geçmesini de engellemektedir. Latekse benzer bir rengi bulunmaktadır. Fakat pastel boya verniği kuruduğunda saydamlık özelliğini yansıtır. Kimyasal olarak içerisinde renksiz reçineler bulunmaktadır.
Pastel boya verniği koruma yaratmasının ötesinde pastel boya resimlere parlaklık özelliği de kazandırır. Öte yandan pastel boya vernikler pastel boya resminin doğal dokusuna ve rengine zarar vermez. 
Pastel boya verniklerin en önemli özelliği hızlı kuruma özelliği göstermeleridir. Nitekim sürüldükten 30 dakika içinde kuruma başlar ve kurumanın tamamlanması 6 saati bulmaktadır. Ancak pastel boya çalışması bitmeden pastel vernikler uygulanmamalıdır. Vernikleme işlemi her zaman uygulamanın sonunda yapılmalıdır. 

Vernik Fiyatları Nasıldır?

Vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle de fırça ile sürülen verniklerle sprey biçimindeki verniklerin fiyatları dahi birbirinden farklıdır. En nihayetinde vernik fiyatlarını etkileyen faktörler göz önünde bulundurulduğunda marka, kalite, çeşit ve modeller ön plana çıkmaktadır.
Vernik fiyatları ortalama olarak 35 TL ile 140 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu noktada fiyatların belirlenmesinde marka ve verniklerin ebatları etkili olmaktadır. Pastel boya vernik fiyatları ve çeşitleri de farklı fiyat seçeneklerine sahiptir. Pastel boya vernik fiyatları ortalama 45 TL ile 75 TL arasında farklılık göstermektedir. 

Fixative (Fiksatif) ve Vernik Markaları Nelerdir?

Fixative ve vernik markaları çok çeşitlidir. Bu markaları sıralarsak karşımıza 4 önemli marka çıkmaktadır. Bunlar; Artdeco fixative ve vernik, Koh-ı Noor fixative ve vernik, Lascaux fixative ve vernik ile Talens fixative ve Talens vernik markaları sıklıkla kullanılmaktadır.
Profesyonel ressamlar ve öğrenciler sıklıkla fixative ve vernik markalarına ihtiyaç duymakta ve kullanmaktadırlar. En fazla tercih edilen fiksatifler Koh-ı Noor fixativelerdir.