Filtreler
Filtre :
Sıralama seçin
Toplam 1184 ürün görüntüleniyor.
Filtrele

PLASTİK MODEL (MAKET)  &  MODEL (MAKET) BOYALARI

Bir şeyin ufaltılmış modeline Maket denir. Her şey Model (Maket) olarak yapılabilmektedir.

Pek çok insan, rahatlatıcı ve eğlenceli bir hobi olarak, plastik model (maket) yapımı için, günümüzde artık daha fazla çaba göstermektedir. Model (maket) yapımı sadece hobi olarak değil, mimari ve ya peyzaj çalışmaları vb. meslekler gibi çalışmalarda da kullanılmaktadır. Bazı insanlar modeli (maketi) diorama adı verilen bir sahneye yerleştirirler. 

Diorama Örnek

Diorama: Diorama, gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikayenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesidir. Sergi amacıyla yapılmış üç boyutlu büyük tablo olarak da tanımlanabilir. Diğer dillerde de karşılığı aynı olan bu sözcük Türkçede bazen diyorama şeklinde de yazılmaktadır.

ÖLÇEK

Plastik modellemenin önemli bir kısmı Model (Maket) ölçeğidir. Ölçek, modelin (maketin) gerçek öğe boyutuyla karşılaştırıldığında göreceli boyutudur. Bir modelin (maketin) orijinalinin 1/2'si olduğunu söylersek 1/2 ölçek olurdu. Model (Maket) 1/6 boyutundaysa, 1/6 ölçeği vb.'dir. Daha yaygın olan ölçeklerin ikisi 1/35 ve 1/72'dir. Modeller (Maketler), 1:10 ila 1: 2500 arasında değişen çeşitli ölçülerden oluşmaktadır. Temel olarak, ölçek bir modelin (maket) orijinal boyutuna göre ne kadar küçüldüğünü gösterir. Bir Model (Maket) 1: 1 olsaydı, bu modeldeki bir ayağın orijinaldeki bir ayağa eşit olduğu anlamına gelir, bu durumda model (maket) tam boy olur. İkinci sayı 1'den ne kadar uzarsa, Model (Maket) kitinin orijinaline kıyasla o kadar küçük olur. Bir modelin 1:10 olması, orijinalin onda biri olduğu anlamına gelir. Çoğu Model (Maket) kategorisinde, model (maket) tipini ortalama bir insanın hem tamamlaması hem de göstermesi için yönetilebilir kılan bir dizi ortak ölçek bulunmaktadır. Araba Modelleri (Maketleri)  için en yaygın ölçek 1:24; Askeri Modeller (Maketler)  için, 1:35 veya 1:48; Uçak Modelleri (Maketleri)  için, 1:32, 1:48 veya 1: 72. Bazen 1: 144'de çok büyük ticari Jet Modelleri (Maketleri) görüyoruz, ancak bu küçük uçaklarda nadir görülmektedir. Gemi Modelleri (Maketleri) benzersiz çünkü orijinalleri çok büyüktür. Yaygın ölçekler 1: 72, 1: 350 ve 1: 720'dir.