Filtreler
Filtre :
Sıralama seçin
Toplam 491 ürün görüntüleniyor.
Filtrele

Tuval Nedir?

Tuval, üzerine resim yapılan, ahşap bir tuval kasnağı üzerine pamuklu ya da keten kumaş gererek oluşturulmuş bir resim aracıdır. Çerçevenin üzerine gerilen bez arka tarafından zımbalanarak kasnağa sabitlenir ve tuval oluşturulur. Kullanılan bezin üzerine istenilen kaliteye göre tutkalbeyaz boya (gesso) sürülür ve kullanıma hazır hale getirilir.

Tuval Tarihçe

Tuval kelimesi dilimize Fransızca "keten kumaşkaput bezi" anlamlarına gelen "toile" kelimesinden girmiştir. Bu düzeneğin üzerine yapılmış tablolara da tuval diye hitap edilebilir. Tuval Fransızca desenli kumaş anlamına gelen ‘toile’ kelimesinden gelmektedir. Canvas’ın kelime kökü de Yunanca kenevir anlamına gelen ‘cannabis’ kelimesinden türemiştir. Ancak ‘cannabis’ kelimesi de Pers ve Trakya kültüründen Yunanca’ya geçmiştir. Tuval antik çağlardan beri kumaş olarak kullanılıyordu ancak resim için tuval kullanımı Rönesans’a kadar yaygın değildi. Resimde tuval kullanımı 16. yüzyılda Venedik’te görülmeye başlandı. Bu yüzyıla kadar daha çok ahşap panellere resimler yapılıyordu. Venedik’in havasının çok nemli olması nedeniyle ahşap panellere yapılan resimler uzun süre dayanamıyordu ve bozuluyordu. Bu bozulmaları önlemek için de çözüm olarak tuval yapılmıştır. Tuval, dört köşe birbirine monte edilen ve çıtaların üzerine gerilen üzeri boyalı kalın bez parçasından ibarettir.

Deseniz de…  

ARTSANATSAL, en iyi kalite ithal ürün kalitesi ile BYARTIST markasıyla kendini dört köşeden ayırıp, birçok tasarım ve ölçü çeşitlerini Türkiye’ de sizlere sunmaktadır.

Detaylı bilgi için, Artsanatsal Tuval&Şövale ilgili alt kategori linklerinden ulaşabilirsiniz. . .

Profesyonel Tuval, Şekilli Tuvaller, Pres Tuval, Siyah Tuval, Tuval Bezleri