Filtreler
Filtre :
Sıralama seçin
Toplam 73 ürün görüntüleniyor.
Filtrele

AKRİLİK YARDIMCILAR NEDİR?

Akrilik yardımcıların varlık sebepleri şunlardır; akrilik boyanın akışkanlığını değiştirmek, akrilik boyanın kuruma süresini uzatmak ya da geciktirmek, akrilik boyanın canlılık düzeyini değiştirmek yani daha mat ya da daha parlak görünmesini sağlamaktır. Dolayısıyla akrilik boya yardımcıları bir kek tarifinin malzemeleri gibidir. Bir araya geldiğinde ortaya anlamlı sonuçlar çıkar. 

Akrilik Yardımcılar Nelerdir ?

Akrilik yardımcılar kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. Akrilik yardımcılar sırasıyla; akrilik gel(akrilik jel), akrilik medium, akrilik gesso, akrilik paste, akrilik retarder, akrilik pouring, akrilik fixative ve fırça temizleyicilerdir. Şimdi hep birlikte akrilik yardımcıları daha detaylı ele alalım.

Akrilik Gel (Akrilik Jel):

Akrilik jeller en önemli akrilik boya yardımcılarındandır. Özellikle de Golden, Lascaux, Old Holland ve Vallejo marka akrilik jeller öne çıkmaktadır. Bunlar da kendi içerisinde farklılık göstermektedir. Kimi akrilik jeller heavy; kimleri ise soft tipindedir. En çok tercih edilen akrilik jeller ise regular jel, high solid jel ve ekstra heavy jellerdir. 

Akrilik Medium:

Genel olarak mediumlar, akrilik boyanın kalınlığını artırır. Akrilik mediumlar kimi zaman akrilik vernik yerine kullanılsa da doğru değildir. Çünkü akrilik mediumlar renklerin koyulaşmasına neden olmaktadır.

Akrilik mediumların asıl kullanılma sebebi ise akrilik boyaları saydam bir forma sokarak onların daha akışkan hale gelmelerini sağlamaktadır.Akrilik mediumlar vernikler gibi canlılığı artırır.

Akrilik mediumlar da kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. En sık kullanılan akrilik mediumlar mat ve parlak mediumlardır.  

Akrilik Gesso:

Resimlerin uzun yıllar boyunca bozulmadan kalmasının tek bir yolu vardır, o da yüzeyin ya da zeminin hazırlanma biçimidir. Akrilik gesso, bir astar çeşididir. Boyanın uygulanacağı zeminin emiciliğini ve renk dokusunu kontrol etmektedir. 

Akrilik gessoda çeşitli kimyasal maddeler bulunmaktadır. Boya pigmentleri, yapıştırıcı/bağlayıcı tutkal, alçı taşı ile tebeşir.

Gesso çatlamaların önüne geçerek resmin daha uzun süre korunmasını sağlar. Boya işlemi uygulanmadan hemen önce gesso uygulanmalıdır.

Akrilik Paste:

Akrilik paste, daha çok modeling paste adıyla bilinir. Akrilik paste, beyaz renkte olup akışkanlığı son derece az olan bir akrilik boya yardımcısıdır. Modeling paste özellikle 3D çalışmalarda kabartma tekniğinin kullanıldığı durumlarda sıklıkla uygulanır. Akrilik paste kendi boyama spatulası ile birlikte kullanıma hazırdır.

Akrilik paste uygulandığı alanda asla çatlaklar meydana getirmez ve mat bir görünüm ortaya çıkartır. Akrilik paste 220, 237, 250, 473, 500, 750 ve 1000 ML olarak satışa hazır hale getirilmektedir.

Akrilik Retarder:

Akrilik boyaların kullanıldığı ortamlarda sıcaklık koşullarından doğan sorunların önüne geçmek için hazırlanmış bir karışımdır. Akrilik retarderlar bulundukları ortamda kolay uçucu özellikleri sebebiyle yeterli havalandırmanın yapılmış olması şarttır.

Özellikle yüksek sıcaklıklarda oluşan boya çatlamaları, sararmaları ya da kabarmaları önlemek veya ortadan kaldırmaya yönelik oluşturulmuş kimyasal bir yardımcı malzemedir. 

Akrilik retarder genel olarak akrilik boyanın kurumasını ciddi orandan yavaşlattığından dolayı dengeli kullanılması gerekmektedir. Bundan dolayı daha çok %10 oranında kullanım tavsiye edilir. Akrilik retarderin yapısında kurutucu ve kalınlaştırıcı bir kimyasal madde bulunmaktadır.  

Akrilik Pouring:

Akrilik pouring, bir dökme işlemidir. Akrilik pouring akışkanlık sağlamakta ve boyanın öz varlığını korumaktadır. Ancak akrilik boyanın daha iyi bir karışım olarak öne çıkmasını ve kurumasından sonra dahi parlak kalmasını sağlayan bir malzemedir. Resim sanatının dışında en çok ebru sanatında kullanılmaktadır. Akrilik pouring de en çok kullanılan ürün Golden Akrilik Medium’dur.

Akrilik Fixative:

Akrilik fixative aslında bir vernik çeşididir. Genel olarak sprey şeklinde püskürtülerek kullanılmaktadır. Daha çok karakalem ve füzen çalışmalarında yapılan resimlerin  bir yandan zeminle olan bağını güçlendirirken diğer yandan da resimlerin solmasnı ve sararmasını engelleyen koruyucu nitelikte bir vernik türüdür. Akrilik fixative ebru sanatında da sıklıkla kullanılan bir malzemedir. 

Akrilik fixative, artdeco, südor koh-ı noor fixative ve lascaux markalı ürünler olarak akrilik yardımcı düzeyinde kullanılmaktadır. 

Fırça Temizleyiciler:

Fırça temizleyiciler yanıcı madde içermemektedir. Genel hatlarıyla su bazlı olan fırça temizleyiciler ekolojik temellidir.  Yanıcı bir madde içermediği gibi yakıcı, aşındırıcı ve eritici bir madde de içermez. 

Fırça temizleyiciler kullanım sonrası kurumuş olan yağlı boya, akrilik boya ve diğer boya türlerinin fırça üzerinde bıraktığı etkiyi en aza indirmek ve fırçanın işlevselliğini tekrardan kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Kurumuş boyalar nedeniyle sertleşmiş ve kullanıma elverişli olmayan fırçalar, fırça temizleyici sayesinde esnek bir hal almaktadır.

Kullanım biçimine baktığımızda ise akrilik boya ile kullanılmaz hale gelen fırça temizleyicinin de içinde bulunduğu kabın içerisine konulur. Yaklaşık 2-3 saat aralığında bekletilir. Daha sonra çıkarılıp su ile durulanır ve temizlenir. Ancak bazı durumlarda fırçanın temizliği zor olduğundan fırça temizleyici losyonun içinde 2 gün süre ile bekletilerek işlem uygulanır.

Akrilik Yardımcılar Nerede Kullanılır ?

Akrilik yardımcılar, akrilik boyanın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Çünkü bazı akrilik yardımcılar akrilik boya ile birlikte bir işleve sahiptir. Örneğin; akrilik vernikler akrilik boyalardan sonra uygulanan bir vernik türüdür. Hem akrilik boyaların bir parçası hem de akrilik yardımcılardan sayılabilecek bir malzemedir. Öte yandan akrilik paste olarak adlandırdığımız yoğun kıvamlı akrilik yardımcı özellikle de akrilik boyaların uygulandığı üç boyutlu çalışmalarda kabartma aracıdır. Bundan ötürü bağlantılı bir şekilde kullanılır. 

Özetle, akrilik yardımcılar akrilik boyaların bir parçası niteliğinde olup onlarla birlikte ya da onlardan sonra kullanıma hazır halde bulunan yan malzemelerdir.